Camping Plus – wakacje na piątkę z plusem! | Campingplus.pl

10 największych atrakcji Istrii

10 największych atrakcji Istrii

 

10 największych atrakcji Istrii

Masz w sobie nutkę odkrywcy, miłośnika dziejów, amatora kuchni, pasjonata architektury i entuzjasty sportu? Lubisz, kiedy bajeczne scenerie morskich krajobrazów łączą się harmonijnie z wielowiekową historią miast, bogactwem kultury i gościnnością mieszkańców tworząc unikalną paletę wrażeń, która wkrótce zostaje najpiękniejszym, wakacyjnym wspomnieniem? Półwysep Istria to z pewnością idealna destynacja dla Ciebie! Nazywana „sercem Chorwacji” dzięki swym bajecznym krajobrazom pełnym krystalicznie czystych wód, pięknych plaż, pamiętającym czasy rzymskie miastom, zapachom dobiegającym z tutejszych restauracji sama kradnie serca przyjezdnym i sprawia, że wracają tu co roku, by zachwycić się jej pięknem i wyjątkowością na nowo. Czego nie przeoczyć na Istrii, by przekonać się na własnej skórze, że to najpiękniejszy półwysep Chorwacji?  Oto nasza lista „top 10 największych atrakcji Istrii” – odwiedzając te miejsca możesz mieć pewność, że Istria zawróci Ci w głowie intensywnością doznań, kolorów i emocji związanych z poznawaniem tego niezwykłego regionu.  

1. Rovinj

Rovinj, nazywany przez turystów „chorwackim Saint Tropez” to z pewnością jedno z najbardziej urokliwych miasteczek północnej Chorwacji. Położone na południe od Zatoki Limskiej  kusi rozsianymi na morzu licznymi wysepkami i rafami. Najbardziej malowniczą jest z pewnością historyczna część miasta, dołączona do lądu w 1793 roku. Pełna weneckich zabudowań, kolorowych sklepików i gwarnych knajpek zachwyca niezapomnianą atmosferą uliczek wymarzonych do zrobienia najpiękniejszych fotografii. Nad miastem króluje kościół parafialny św. Eufemii pochodzący z XVIII wieku, będący największą świątynią Istrii. Odwiedzającym Rovinj polecamy szczególnie miejskie muzeum organizujące wystawy chorwackich artystów.  Miasto wręcz tętni życiem. Pełno tu fantastycznych kafejek i restauracji serwujących lokalne specjały oraz targów i bazarów ze świeżymi owocami i rybami. Na przylegających do Rovinj plażach spróbować można swoich sił w windsurfingu, jachtingu czy na nartach wodnych.

Rovinj, Istria, Chorwacja

Rovinj, Pólwysep Istria, Chorwacja

2. Vrsar

Vrsar to bardzo stare i niezwykle urokliwe, portowe miasteczko, przez które kiedyś eksportowano istryjski kamień. Świetnie zachowane wielowiekowe budowle w połączeniu z niezwykłą przyrodą, urokliwymi plażami i niezapomnianym widokiem na małe wysepki tworzą tu cudowną, wakacyjną mozaikę, przyciągającą rzesze turystów z całej Europy. 18 niezamieszkałych wysp archipelagu Jadran tworzy niezwykłe otoczenie malowniczego Vrsar. W sezonie to małe miasteczko zdecydowanie się ożywia. Przybijające do portu jachty, gwarne, nadmorskie knajpki, uliczne festiwale, tworzą tu prawdziwie wakacyjny klimat. Amatorzy sportów wodnych również nie będą zawiedzeni - można tu pograć w tenisa, minigolfa czy popływać na żaglówkach. Na liście miejsc do zobaczenia znaleźć się muszą Kościół .św. Foški, bramy miejskie, kościół Najświętszej Marii Panny, letnia rezydencja biskupów Poreča oraz rzymski magazyn i nekropolia. Tradycyjne dania podawane w tutejszych restauracjach przygotowywane głównie z ryb zachwycą kulinarnych smakoszy. Spróbujcie koniecznie szynki ze szparagami i truflami!

 

Vrsar, Istria, Chorwacja

3. Pula

Położona na południu Istrii, otoczona małymi wysepkami Pula, usytuowana jest na siedmiu wzgórzach: Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande. Nazywana „istryjskim Rzymem” jest jednocześnie największym i najstarszym miastem półwyspu. Ta dawna kolonia rzymska była kiedyś siedzibą biskupstwa i ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Dziś kusi wielością zabytków, kulturowym dziedzictwem i doskonałą, śródziemnomorską kuchnią. Pula jest znana przede wszystkim z amfiteatru - zbudowany z białego wapienia przez cesarza Wespazjana na kształt elipsy o wymiarach 132x105 m mieścił kiedyś 23 tys. widzów! Obok rzymskiego Koloseum i Al-Dżamm w Tunezji jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów na świecie. Był miejscem walki gladiatorów, turniejów rycerskich i targów. W Puli warto odwiedzić również Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowaną w XV wieku na miejscu świątyni Jowisza. Do dziś zachowały się w niej antyczne kolumny i rzymski sarkofag będący obecnie głównym ołtarzem. Kolejną atrakcją turystyczną Puli jest Łuk Sergiusza. Usytuowany na placu Giardini, bogato zdobiony, rzymski łuk triumfalny, został wybudowany przez Salwię Postuma, na cześć rodu rzymskich Sergiuszy. Przez mieszkańców Puli nazywany jest Złotą Bramą. Złota Brama jest początkiem ulubionego wśród turystów deptaku prowadzącego do pięknej starówki.

Pula, Istria, Chorwacja

4. Hum

W głębi lądu, daleko od turystycznego gwaru czeka na Was Hum - jedna z największych atrakcji słonecznego półwyspu. To legendarne chorwackie miasteczko uznawane jest za najmniejsze miasto świata. Zamknięte w tajemniczych murach, kryje tylko dwie krótkie uliczki i…od 13 do 25 stałych mieszkańców! Pomimo swych niewielkich rozmiarów Hum robi na przyjezdnych ogromne wrażenie. Miejska brama, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, siedziba burmistrza, kaplica cmentarna i otaczające miasto mury tchną wręcz historyczną atmosferą tworząc miejsce wyjątkowe i unikalne. Ta urokliwa miejscowość, rzadko odwiedzana przez tłumy turystów, jest doskonałym pomysłem na spacer z historią w tle czy kieliszek rakiji w klimatycznym otoczeniu. Będąc na Istrii Hum odwiedzić po prostu trzeba!

Hum, Istria, Chorwacja

5. Jaskinia Baredine

Położona blisko Poreča, w miejscowości Nova Vas, Jaskinia Baredine to przepiękny, podziemny skarb Istrii. To także doskonała alternatywa dla słonecznych dni spędzonych na adriatyckich plażach. Niezwykłe stalaktyty i stalagmity tworzą tu fascynujące rzeźby, w których obdarzeni bogatą wyobraźnią odwiedzający znajdują np. Krzywą Wieżę w Pizie czy zęby dinozaurów.  Baredine ma głębokość 132 m, do zwiedzania udostępniono jednak 60. Aby ją zwiedzić należy przejść około 300 m ścieżką z 270 schodkami, co zajmuje około 40 minut. W jaskinie panuje stała temperatura około 14 stopni. Jej największą atrakcją jest żyjący tu odmieniec jaskiniowy – mały, 30 cm płaz, o białej, pozbawionej pigmentu skórze. 

6. Poreč

Poreč to jedna z najpiękniejszych wizytówek Istrii i prawdziwa duma Chorwatów. Białe kamienice z wywieszonym na zewnątrz kolorowym praniem, zachwycająca starówka usytuowana na cyplu oblewanym przez fale Adriatyku, cztery czyste plaże okalające miasto, widoczna na każdym kroku bogata historia, odbite w architekturze wyraźne wpływy włoskie, brukowane uliczki pełne straganów i ustawionych na świeżym powietrzu stolików z tutejszych restauracji – wizyta w tym małym miasteczku z pewnością zapisze się wśród najpiękniejszych, wakacyjnych wspomnień. My polecamy szczególnie wieczorny spacer po Poreču. Pięknie oświetlone miasto w połączeniu z płynącym zewsząd gwarem i muzyką zachwyci Was na pewno! To także doskonałe miejsce na obejrzenie najpiękniejszych zachodów słońca na Istrii.  W Poreču odwiedzić musicie koniecznie Stare Miasto oraz znajdującą się tutaj, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Bazylikę Eufrazjana słynącą z pięknych, bogatych mozaik. Stąd udajcie się na wybudowany przez rzymian Plac Marafor, odwiedźcie Kościół Matki Bożej Anielskiej i charakterystyczny Dom Romański z drewnianym balkonem. Poreč słynie również z wielu wydarzeń, koncertów i festiwali organizowanych na świeżym powietrzu, z których najbardziej znany to Festiwalu Sztuki Ulicznej.

Porec, Istria, Chorwacja

Porec, Istria, Chorwacja

7. Motovun

Motovun to przede wszystkim punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników kulinarnych ekscytacji. Wieść niesie, iż w miasteczku tym nie przygotowuje się żadnej potrawy bez dodatku trufli. I choć pewnie jest to żart, warto zajrzeć do Motovun, by skosztować białych grzybów o niezwykłych walorach smakowych. Ale nie tylko amatorzy finezyjnej kuchni będą tu czuć się spełnieni. Usytuowane na wzgórzu miasteczko jest gwarancją niezapomnianych widoków na winnice w dolinie rzeki Mirny oraz ekscytującej wycieczki w przeszłość dzięki widocznym w każdym zakątku śladom historii, której korzenie sięgają poprzedniej ery. Stare mury Motovun pamiętają XII wiek przed naszą erą! Już spektakularny wjazd do miasta pełen krajobrazów podobnych do tych z Toskanii jest zapowiedzią fascynującej przygody. Potem wystarczy tylko przejść się po wysadzanych „kocimi łbami” uliczkach i zanurzyć się w historyczną atmosferę miasta zmieszaną z zapachem wspomnianych trufli, by wiedzieć, że do Motovun wrócić trzeba koniecznie.  

8. Grožnjan

Nie bez powodu Grožnjan pokochali szczególnie artyści. Piękno Grožnjan jest wielką inspiracją dla malarzy i rzeźbiarzy, którzy przyjeżdżają do miasteczka nie tylko po natchnienie, ale także, by tu zamieszkać. Odbudowują stare kamienice, a w ich wnętrzach urządzają zachwycające galerie, tworząc jednocześnie wyjątkową, artystyczną atmosferę miasta. W jej kreowaniu niewątpliwy udział mają także młodzi muzycy przyjeżdżający tu na kursy i koncerty podczas corocznego Jeunesse Musicale. Labirynt brukowanych ulic wypełniaj wtedy dźwięki jazzu i muzyki klasycznej, gitar, fortepianów, skrzypiec i wiolonczel. Grožnjan swój niepowtrzalny klimat zawdzięcza również pięknemu położeniu na wzgórzu otoczonymi tarasowymi gajami oliwnymi i winnicami, z którego rozciąga się piękny widok na około dwadzieścia okolicznych wiosek, dolinę rzeki Mirny i pas morza od Novigradu do Umagu. Świadctwem średniowiecznej historii miasta są ciasne, urokliwe uliczki pełne ślicznych zaułków i placyków. 

Groznjan, Istria, Chorwacja  

Groznjan, Istria, Chorwacja

9. Park Narodowy Brijuni

Jedną z największych atrakcji dla rodzin z dziećmi w całej Chorwacji jest urokliwy Archipelag Brijuni składający z 14, dużych i mniejszych, wysepek, których najpiękniejsza część została ogłoszona w 1983 roku parkiem narodowym. Tropikalna roślinność, pięknie zaaranżowane alejki, bujne ogrody i zachwycające parki – połączenie dzikiej roślinności z roślinnymi formacjami tworzonymi przez człowieka tworzy tu fascynująca kombinacje. Wybierając się na spacer po parku można liczyć także na bliskie spotkania z żyjącymi tu jeleniami, pawiami, zającami czy muflonami. Na terenie parku zorganizowano również wspaniały park Safari, w którym mieszkańcami, oprócz egzotycznych zwierząt takich jak słonie, zebry, lamy czy dromadery są gatunki zamieszkujące Istrię: owce, osły czy bydło. Jeśli w swoich planach uwzględnicie Brijuni wybierzcie się koniecznie na wycieczkę pociągiem turystycznym po Veli Brijun, na spacer po „ścieżce dobrych wibracji” pełnej miejsc do kontemplacji i relaksu lub na wyjazd rowerami z przewodnikiem. Na Wyspach Brijuni każdy znajdzie coś dla siebie!

10. Przylądek Kamenjak

Jeśli marzą Ci się dzikie plaże, szmaragdowa woda i miejsca, w których nietknięta cywilizacją natura wyraża się w najbardziej niezwykłych i spektakularnych formach, będziesz z pewnością zachwycony piękną, postrzępioną, ciągnącą się przez 200 kilometrów linią brzegową przylądka Kamenjak. Wydobywające się z morza 11 zielonych wysepek, niezliczona ilość zatoczek, piękne, bezludne plaże – przyjedź tu chodź na chwilę, by przekonać się jak fantazyjna i zaskakująca może być przyroda. Swój polot udowodniła również tworząc bogatą faunę i florę przylądka. Dziesiątki gatunków motyli, dobiegający zewsząd zapach ziół, kwitnące orchidee z wijącymi się pomiędzy ścieżkami idealnymi na piesze i rowerowe wycieczki to kolejne powody, dla których Kamenjak to punkt obowiązkowy planu wakacji na Półwyspie Istria.

 

Marzą Ci się wakacje w Chorwacji i szukasz noclegu na Półwyspie Istria? Sprawdź koniecznie nasze kempingi w Chorwacji.    

Pówysep Istria

1 komentarzy

e-mail będzie widoczny wyłącznie dla administratora strony

Me Luty 26, 2019

Odwiedziliśmy Rovinj podczas ostatnich wakacji. Przepiękna starówka i port! Gorąco polecamy!

Blog

Marzec 5, 2020

Les Prairies de la Mer - camping w Port Grimaud

Wybór campingu na Lazurowym Wybrzeżu nie jest łatwą sprawą. Co prawda nie brakuje pięknych ośrodków, ale najczęściej są one po...

0 komentarzy
Marzec 5, 2020

Półwysep Istria dla aktywnych i smakoszy

Półwysep Istria to kolorowa mieszanka kulturowa północnej Chorwacji. Znajdziecie tam wiele włoskich naleciałości i poczujecie ...

0 komentarzy
Luty 3, 2020

Chorwacja, gdzie warto jechać?

Wakacje — już samo to słowo sprawia, że atmosfera wkoło robi się pogodniejsza. Lubimy planować kolejne wojaże i nic w tym dziwnego. Cz...

0 komentarzy
Styczeń 24, 2020

Moja majówka z Roan Holidays na campingu Terme Čatež w Słowenii

Kiedy zaczynają się cieplejsze dni,  a majówka i wiosenne słońce zbliżają się wielkimi krokami , zaczynam myśleć o tym, jak wyko...

0 komentarzy
Styczeń 16, 2020

Bałkańskie szaleństwo - campingi w Chorwacji!

Ostatnio pogoda w Polsce sprzyja planowaniu letnich wojaży. Ucieczka od deszczu i zachmurzonego nieba prosto w ramiona krajów pełnych...

0 komentarzy
Styczeń 15, 2020

Toskania, co warto zjeść w słonecznej krainie wina?

Toskania jest jednym z najpiękniejszych regionów świata. Zapierające dech w piersiach widoki czekają tam na nas na każdym kroku. Podr...

0 komentarzy
Sierpień 13, 2019

10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu

Co warto w pierwszej kolejności zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? Wybór tylko dziesięciu miejsc wcale nie był łatwy! Francuska Riwiera ...

0 komentarzy
Sierpień 1, 2019

SKARBY TOSKANII — CZYLI JAKIE PAMIĄTKI PRZYWIEŹĆ Z TOSKAŃSKICH WAKACJI

Czy tak jak i my, nie wyobrażacie sobie powrotu z wakacji bez suwenirów, które będą przypominały o odwiedzonych miejscach, i p...

0 komentarzy
Kwiecień 17, 2019

Kemping Eden nad Jeziorem Garda czyli wakacje w raju!

Na tegoroczne wczasy wybraliśmy piękne Jezioro Garda we Włoszech. Tanie loty z Wrocławia do Bergamo oraz łatwy transfer z lotniska na campin...

0 komentarzy
Luty 22, 2019

10 największych atrakcji Istrii

  10 największych atrakcji Istrii Masz w sobie nutkę odkrywcy, miłośnika dziejów, amatora kuchni, pasjonata architektury i ent...

1 komentarzy

Blog

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Poniedziałek – Piątek od 8:00 do 19:00
Sobota od 8:00 do 16:00

71 793 22 22

 

NAPISZ DO NAS

INFO@CAMPINGPLUS.PL